POLSKIE TOWARZYSTWO MIŁOŚNIKÓW ASTRONOMII
Sekcja popularyzacji astronomii
Na tej stronie znajdziemy informacje o rozmaitych imprezach typu piknikowego i nie tylko, na których część lub całość "aktywności" jest związana z astronomią.
Atrakcyjna forma sprzyja przybyciu indywidualnie lub całą rodziną, a także rozbudzeniu zainteresowania dzieci astronomią lub ogólnie nauką.
prezentacje i inne materiały
zrób to sam
pokazy w szkołach
imprezy otwarte
wykłady
różności
osekcji
PIKNIK NAUKOWY w Warszawie, w maju lub czerwcu
1-dniowa impreza plenerowa - popularnonaukowa, największa w Europie. Ponad 200 wystawców i ponad 100 000 odwiedzających.
Informacje na stronie Pikniku
Stoiska różnych instytucji naukowych i kulturalnych z Polski i z zagranicy. Szereg doświadczeń do przeprowadzenia samodzielnie, możliwość spotkania z naukowcami i mnóstwo innych atrakcji.

W Pikniku zawsze bierze udział szereg instytucji związanych z astronomią, w tym w ostatnich kilku latach także oddział warszawski PTMA.

Warto próbować zgłosić swoją instytucję na kolejny Piknik (termin zgłoszęń w grudniu), choć rosnąca jakość imprezy powoduje, że coraz trudniej się tam dostać.
NOC MUZEÓW - impreza europejska, w Polsce w ponad 100 miastach
Zwiedzanie muzeów z dodatkowymi atrakcjami - wizyty w miejscach zazwyczaj niedostęnych, specjalne pokazy
Noc muzeów odbywa się zawsze w maju, w godzinach wieczornych i nocnych
Informacje w wikipedii, ponadto na stronach różnych miast i instytucji kulturalnych
Podczas nocy muzeów liczba zwiedzających jest nieporównanie wyższa niż w zwykłe dni; zdecydowanie warto odwiedzić placówki w wyjątkowej atmosferze i przy okazji zobaczyć ogromną liczbę osób zainteresowanych kulturą.

Odział warszawski PTMA współorganizuje pokazy w dwóch placówkach: Muzeum Techniki w Warszawie i Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu [tu z wyjątkiem roku 2014].
FESTIWAL NAUKI - w różnych miastach, w Warszawie we wrześniu
Cykl wykładów popularnych, wizyt w laboratoriach, lekcji festiwalowych z różnych dziedzin
Informacje na stronie festiwalu
Szereg działań popularyzacyjnych - niektóre przeznaczone dla dzieci, lecz większość od poziomu gimnazjum w górę. Mnóstwo ciekawych rzeczy ze wszystkich dziedzin nauki, prezentowanych przez osoby, które tę naukę rozwijają.

Centrum Astronomiczne PAN im. Mikołaja Kopernika w Warszawie, wraz z oddziałem warszawskim PTMA, organizuje "dzień otwarty" z licznymi pokazami i wykładami. W roku 2014 - 21 września.