POLSKIE TOWARZYSTWO MIŁOŚNIKÓW ASTRONOMII
Sekcja popularyzacji astronomii
Na tej stronie znajdziemy informacje o ciekawych urządzeniach i najróżniejszych rzeczach związanych z astronomią,
ze szczególnym uwzględnieniem takich, które są "nośne medialnie" i nadają się dobrze jako temat działań popularyzacyjnych.
prezentacje i inne materiały
zrób to sam
pokazy w szkołach
imprezy otwarte
wykłady
różności
osekcji
Brite, polskie satelity naukowe
Szczegółowe informacje na stronie projektu BRITE
BRITE to międzynarodowy, kanadyjsko - austriacko - polski program badania jasnych gwiazd za pomocą kilku tzw. nano-satelitów, o rozmiarach 20x20x20 cm. Obecnie krąży na orbicie satelita BRITE-LEM, a BRITE-HEWELIUSZ jest przygotowywany do startu. Pierwszy satelita, LEM, został zbudowany w Centrum Badań Kosmicznych PAN ze znacznym udziałem komponentów kanadyjskich, zaś drugi, HEWELIUSZ, jest już dziełem niemal wyłacznie naukowców polskich. W Centrum Astronomicznym PAN funkcjonuje jedna z kilku stacji kontroli satelitów BRITE.
Rosetta, misja ESA z przyrządem zbudowanym w CBK
Szczegółowe informacje na stronie projektu ROSETTA
Sonda ROSETTA znajduje się w drodze do komety i jesienią 2014, po 10-letniej podróży, jej lądownik PHILAE ma osiąść na powierzchni jądra komety.
W centrum Badań Kosmicznych PAN został zbudowany jeden z przyrządów lądownika, tzw penetrator. Ma on wbijać się pod powierzchnię i badać właściwości materii, która jest zbliżona do pierwotnej materii, z której powstał Układ Słoneczny. Zadanie jest znacząco utrudnione przez małą grawitację komety - ciężar całego lądownika na komecie ma wynosić ok 1 grama.